MiSuTi

Hogyan éljünk túl egy dolgozatot? – Avagy hogyan készüljünk fel egy váratlan dolgozatra egy délután alatt

Sziasztok!

Gondolom, veletek is előfordult már, hogy elfelejtettetek egy-egy dolgozatot, ezért egy délután alatt kellett rá felkészülnötök. Az ilyen röpik nem szoktak fényesre sikerülni. Viszont nekem van egy-két módszerem, amivel (ha nem is ötösre, de) négyesre megírom ezeket a dolgozatok – puskázás nélkül! Remélem, lesz olyan köztük, amit ti is fel tudtok használni a következő villám-felkészülésnél!

Vágjunk is bele!

 

  1. Ábrák készítése (Vizuális típus)

Ezt leginkább vizuális memóriával tanulóknak ajánlom. Leírod egy lapra a fontosabb dolgokat, folyamatábra szerűen, és azt tanulod meg, mi hol helyezkedik el az ábrán. A dolgozat közben, ha valami nem jut eszedbe, csak idézd fel az ábrát, ez alapján könnyen eszedbe juthatnak a fontos fogalmak. Persze egyenleteknél nem ez a legjobb választás, de van, hogy bejön ilyenkor is.

2. A tananyag felmondása (Auditív típus)

Vannak, akik úgy tudnak könnyen megjegyezni dolgokat, ha azt sokszor hallják, vagy elismétlik hangosan ugyanazt. Ha te is ide tartozol, nagyon jó módszer lehet számodra, ha szóban elmondod, hogyan írnád le a dogában az adott definíciót vagy fogalmat. Esetleg az is segíthet, ha valaki másnak (szülőnek, barátnak, testvérnek) elmagyarázod a tananyag lényegét (kisebb testvérnek nem érdemes, félreértheti, és az szerintem eléggé zavaró, többször tapasztaltam), ezáltal memorizálva a fontosabb részeket.

3. Az adott fejezet vagy téma megvitatása valakivel (Verbális típus)

Ha szereted kifejteni valakinek a véleményedet, akkor tanulás során ez is jól jöhet. Hasonlít az előző technikához, habár ott csak elmagyarázod, itt viszont ki is fejted a véleményedet az adott témáról.

4. Egy-egy gondolathoz, fogalomhoz mozdulat társítása (Mozgásos típus)

Akik ,,mozgásos” típusba tartoznak, azok gyakran körbe-körbe járkálnak, miközben a jegyzeteiket olvassák. Akár kombinálhatod is a tananyag felmondásával, és kipróbálhatod, hogy hangrögzítővel felveszed a szöveget, és esetleg futás vagy egyéb sport közben fülhallgatóval hallgatod (arra azért figyelj, hogy a külvilágot is halljad a tanulás mellett). 

5. Logikus ,,kapcsolatok” (Logikai típus)

Próbálj logika szerint összekapcsolni két fogalmat, s ezeket a “kapcsokat” tanuld meg – hidd el, menni fog! Ha magadban ismételgeted a két fogalmat, és a kapcsot, garantáltan eszedbe jut másnap dolgozatírásnál!

6. Tanulócsoport (Társasági típus)

Vannak, akik egyedül szeretnek dolgozni, de ha te inkább társasággal tanulnál, szervezz meg a barátaiddal egy tanulós délutánt! Persze figyelj is, ne terelődjön el a figyelem más irányba, koncentráljatok a tanulásra! Kérdezzétek ki egymást, mondjátok fel a tananyagot, vitassátok meg a témát! Kellemest a hasznossal: nem csak felkészülsz a dolgozatra, de még jót is szórakozol közben!

7. Időbeosztás

Tanulj, tanulj, de iktass be szüneteket is! Egy idő után állj fel, sétálj, egyél-igyál, lazulj! Ha úgy érzed, ez már sok, tarts pihenőt! Utána már sokkal jobban fogd majd az agyad, és könnyebb lesz újra nekiállni, mintha egy egész délutánt végigtanulnál szünetek nélkül.

 

És íme néhány apróbb tipp, hogy könnyebben menjen a tanulás!

  • Csoki: tudtad, hogy a csokoládé serkenti az agyat? Fejleszti a memóriát és a gondolkodást, ráadásul finom is! Persze ne túl nagy mennyiségben egyél, illetve ha lehet, kóstolj meg egy cukormentes étcsokit – nincs benne cukor, így megelőzheted a cukorbetegség kialakulását, és vannak belőle finomak is. (Ajánlom a Torras táblás, és az Almitas szeletcsokikat, nagyon finomak!)
  • Barátságos környezet: rendezd be úgy a szobádat, hogy az meghozza a kedvedet a tanuláshoz! Tüntess el minden zavaró és figyelemelterelő dolgot. Mobilt némítsd le, és rakd el, ne kísértsen! Legyen elég fény a szobában, ne legyen túl sötét, de ne is vakítson el a fény; ahogyan neked a legmegfelelőbb. Helyezkedj el kényelmesen, ülj az íróasztalodhoz, vagy az ágyadra, ha úgy szereted, a szőnyegre, a lényeg, hogy komfortos legyen. Viszont arra is figyelj, hogy ne legyél túlságosan ellazulva, még a végén elalszol a matekpéldán!
  • Lépésenként: haladj lépcsőzetesen! Elsőre a nagyon fontos dolgokat tanuld meg, ezeket ismételd át minél többször. Utána jönnek a kevésbé fontosak, ezeket kevesebbszer, és így tovább, majd a legapróbb részleteket hagyd a végére. Ezeket elég csak egyszer, maximum kétszer átolvasnod, ha órán eszedbe jutnak, biztosan értékelni fogja majd a tanár!

 

Remélem, segítettek a tippek, és lesz olyan módszer, amivel könnyebben készülsz fel a következő dolgozatra! Ha van saját technikád, módszered, bátran írd meg kommentben, hátha segít msának a te ötleted!

Jó tanulást mindenkinek!

MiSuTi

(Hogyan éljünk túl-sorozat #1)

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!